Ogólnie o autoklawie…

 Odpowiedzmy sobie na jedno, podstawowe pytanie- komu i gdzie tak naprawdę potrzebny jest autoklaw i czy koniecznie musisz być w jego posiadaniu?

Autoklaw to niezbędne wyposażenie każdego gabinetu- kosmetycznego, stomatologicznego, studia tatuażu.

Do czego służy taki autoklaw?

Jest on niezastąpiony, jeżeli chodzi o wyjaławianie akcesoriów i przyborów, zwłaszcza tych mających styczność z płynami ustrojowymi pacjenta, takimi jak np. krew lub ropa.

Dobry autoklaw to nie są żarty, ponieważ jest on odpowiedzialny za nierozprzestrzenianie bakterii, drobnoustrojów czyli tym samym chorób pomiędzy pacjentami.

Nie każdy o tym wie, ale autoklawy dzielą się na klasy, co także nie pozostaje bez znaczenia w świetle zakupu autoklawu. Pamiętać należy, że nie każdy autoklaw nadaje się do gabinetu kosmetycznego.

Czym tak naprawdę jest autoklaw?

To hermetycznie zamknięty zbiornik, w którym przeprowadzane są procesy chemiczne lub wyjaławianie w podwyższonej temperaturze oraz przy zwiększonym ciśnieniu, służące sterylizacji narzędzi i sprzętu.

Co można sterylizować przy pomocy autoklawu?

Spektrum takich przedmiotów jest niezwykle szerokie, bowiem mogą to być narzędzia chirurgiczne, wszelkie materiały opatrunkowe, szkło laboratoryjne oraz inne elementy i narzędzia kosmetyczne.

Pierwszy autoklaw wynaleziony został przez francuskiego fizyka- Denisa Papina w roku 1679. Współcześnie autoklawy są całkowicie zautomatyzowane oraz zasilane wodą destylowaną, z możliwością połączenia ich do instalacji wodociągowej.

Autoklawy posiadają także nagrzewnicę parową, a sterowane są mikroprocesorem.

Ponadto autoklawy mają również wbudowaną próżnię frakcyjną wstępną i końcową. Umożliwia to tzw. suszenie próżniowe.

Co ciekawe najnowsze modele posiadają nawet opcję drukarki i wyświetlacza wizualizującego pracę urządzenia.

Czym różnią się od siebie autoklawy?

Firmami, wielkością- do wyboru są małe, duże, średnie, a także pojemnością na narzędzia przeznaczone do sterylizacji oraz pojemnością na wodę, a także szybkością działania -dany proces sterylizacji może trwać od 4 do 30 minut.

Nie można także nie wspomnieć o funkcjach dodatkowych- stopniu zautomatyzowania, możliwością obserwowania przeprowadzonych w urządzeniu procesów chemicznych i stopnia ich zaawansowania za pomocą wyświetlacza. Niektóre modele, jak już zostało wspomniane, posiadają funkcję drukarki, która umożliwia wydrukowanie przebiegu procesu sterylizacja (funkcja niezwykle ciekawa zwłaszcza z perspektywy kontroli Sanepidu).

 

Znalezione obrazy dla zapytania WYSTERYLIZOWANE NARZĘDZIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *